Facebook

Thursday, 12 March 2015

Alexander Löhr


Career:

Branch: Heer / Luftwaffe
Born: 20 May 1885 in Turnu-Severin, Romania.
Died: 26 February 1947 in Belgrade, Central Serbia.

Ranks:
Generaloberst 3 May 1941
General der Flieger 25 March 1939
Generalleutnant 24 March 1938
Generalmajor 25 September 1934
Oberst 20 July 1928
Oberstleutnant 1 January 1921
Major 1 July 1920
Hauptmann 1 March 1915
Oberleutnant 1 November 1911
Leutnant 18 August 1906
Fähnrich

Decorations:
1939 Iron Cross
2nd Class
1st Class
Knight's Cross of the Iron Cross 30 September 1939
Oakleaves 20 January 1945
Austro-Hungarian Order of Franz Joseph, Knight's Cross with War Decoration
Austro-Hungarian Military Merit Cross 3rd Class with War Decoration and Swords
Austro-Hungarian Bronze Military Merit Medal on the War Ribbon with Swords
Austro-Hungarian Silver Military Merit Medal on the War Ribbon with Swords
Austro-Hungarian Wound Medal with four stripes
Bavarian Military Merit Order 4th Class with Swords

Commands:
Österreichische Luftstreitkräfte
Takes command on 1 July 1935
Ends command on 31 March 1938

12. Armee
Takes command on 12 July 1942
Ends command on 31 December 1942

Heeresgruppe E
Takes command on 1 January 1943
Ends command on 8 May 1945

Personal Information:

Alexander Löhr was born on 20 May 1885 in Turnu-Severin, Romania and was an Österreichische Luftstreitkräfte (Austrian Air Force) commandant during the 1930s and, after the Anschluss of Germany and Austria, Alexander Löhr became commandant Luftwaffe (German Air Force). Alexander Löhr served in the Luftwaffe during World War II. Alexander Löhr served as Platoon Hauptmann of a Pioneer battalion in the 85th Infantry Regiment of the Austro-Hungarian army in the First World War.

During 1921 Alexander Löhr had attained the rank of Oberstleutnant. During 1921 and 1934 Alexander Löhr held numerous staff positions in the military, including Director of the Air Force in the Federal Armies Ministry. After 1934, Alexander Löhr was made commandant of the small Österreichische Luftstreitkräfte (Austrian Air Force), a position which he held until the Anschluss in 1938.

On 15 March 1938, Alexander Löhr was transferred to the Luftwaffe (German Air Force) where he became commandant of the German Air Force in Austria. From then Alexander Löhr had been promoted to Generalleutnant. Alexander Löhr was commandant of Luftflotte 4 in the East from May 1939 until June 1942. Luftflotte 4 implemented the bombing of Warsaw, capital of Poland in September 1939 and of Belgrade, capital of Yugoslavia in April 1941. Alexander Löhr was promoted to Generaloberst effective 3 May 1941. Alexander Löhr commanded the 12. Armee from 12 July 1942 to December 1942.

On 1 January to 23 August 1943, Alexander Löhr was commandant of the Southeast Alexander Löhr was also the commandant of Heeresgruppe E (Army Group E) from 1 January up to the end of the Second World War. As commandant of Heeresgruppe E (Army Group E), Alexander Löhr supervised the successful Dodecanese Campaign. Alexander Löhr surrendered on 9 May 1945 to Slovenian Partisans at Topolšica, Slovenia.

Alexander Löhr was incarcerated by the Yugoslavs from 15 May 1945 to 26 February 1947. Alexander Löhr was tried for war crimes and found guilty, and executed on 26 February 1947. Specifically, Alexander Löhr was put to death by firing squad in Belgrade, capital of Yugoslavia, for his role as the commandant of the Luftflotte 4 units involved in the Bombing of Belgrade capital of Yugoslavia in 1941.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources