Facebook

Friday, 6 March 2015

Bernd von Foerster

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:


Commands:
11. Räumbootsflottille
Takes command on December 1939
Ends command on October 1940

7. Räumbootsflottille
Takes command on 15 October 1940
Ends command on November 1942

Personal Information:

Bernd von Foerster was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Korvettenkapitän and went on to command the following 11. Räumbootsflottille and 7. Räumbootsflottille.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources