Facebook

Monday, 9 March 2015

Eduard von Helleparth

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 11 June 1886 in Weidlingau-Vienna, Austria
Died: 31 May 1969 in Vienna, Austria

Ranks:
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:


Commands:
30. Räumbootsflottille
Takes command on June 1943
Ends command on July 1943

Personal Information:

Eduard von Helleparth was born on 11 June 1886 in Weidlingau-Vienna, Austria and became a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Korvettenkapitän and went on to command the following 30. Räumbootsflottille.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources