Facebook

Monday, 9 March 2015

Ernst Gruber

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 19 September 1900 in Vacha, Werra.
Died:

Ranks:
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Admiral Scheer
Takes command on 28 November 1942
Ends command on 1 February 1943

Personal Information:

Ernst Gruber was born on 19 September 1900 in Vacha, Werra and was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Fregattenkapitän and went on to command the following Admiral Scheer.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources