Facebook

Tuesday, 10 March 2015

Franz Ritter von Hipper

Franz Ritter von Hipper

Career:

Branch: Kaiserliche Marine
Born: 13 September 1863 in Weilheim in Oberbayern, Bavaria.
Died: 25 May 1932 in Othmarschen, Germany

Ranks:
Admiral
Vizeadmiral
Konteradmiral
Kommodore
Kapitän zur See
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:

Personal Information:

Franz von Hipper was born on 13 September 1863 in Weilheim in Oberbayern, Bavaria, and was a serving member of the Kaiserliche Marine during World War I and managed to attain the rank of Admiral and went on to command the following Seydlitz.

Franz von Hipper held the rank of rear-admiral at the outbreak of the Great War and was in charge of the German naval raid on Scarborough and the Hartlepools, 16 December 1914, and commanded the cruiser squadron at the battles of the Dogger bank, 24 January 1915 and Jutland, 31 May 1916.

Franz von Hipper was one of several German admirals whose surrender was commanded by Great Britain.

Franz von Hipper died 25 May 1932.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources