Facebook

Wednesday, 25 March 2015

Georg Pinkepank

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 18 December 1907 in Hanover, Germany.
Died: 24 November 1979 in Wilhelmshaven, Germany.

Ranks:
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:
Knight's Cross of the Iron Cross 12 August 1944
Iron Cross 1st Class
Iron Cross 2nd Class

Commands:
2. Räumbootsflottille
Takes command on December 1942
Ends command on August 1944

Personal Information:

Georg Pinkepank was born in Hanover, Germany on 18 December 1907 and was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Korvettenkapitän and went on to command the following 2. Räumbootsflottille.

After World War II Georg Pinkepank went on to serve in German Federal Navy (Bundesmarine).

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources