Facebook

Tuesday, 31 March 2015

Hans-Rudolf Rösing

Hans-Rudolf Rösing

Career:

Branch: Reichsmarine / Kriegsmarine
Born: 28 September 1905 in Wilhelmshaven, Germany.
Died: 16 December 2004 in Kiel, Germany.

Ranks:
Kapitän zur See 1 March 1943
Fregattenkapitän 1 February 1943
Korvettenkapitän 1 July 1939
Kapitänleutnant 1 April 1935
Oberleutnant zur See 1 April 1930
Leutnant zur See 1 October 1928
Oberfähnrich zur See 1 May 1928
Fähnrich zur See 1 April 1926

Decorations:
Iron Cross 2nd Class 13 February 1940
Iron Cross 1st Class 3 July 1940
Knights Cross 29 August 1940

Commands:
U-11
Takes command on 21 September 1935
Ends command on 1 October 1937

U-35
Takes command on 6 December 1936
Ends command on February 1937

U-10
Takes command on October 1937
Ends command on August 1938

U-48
Takes command on 21 May 1940
Ends command on 3 September 1940

Personal Information:

Hans-Rudolf Rösing was born on 28 September 1905 in Wilhelmshaven, Germany and became a German U-boat commander in World War II and later served in the Bundesmarine. Hans-Rudolf Rösing joined the Reichsmarine in April 1925 as a Seekadett, gaining his commission as Leutnant zur See in October 1928, and surviving on the light cruisers Nymphe and Königsberg. Germany was forbidden to operate submarines under the Treaty of Versailles, and in the early 1930s Oberleutnant zur See Hans-Rudolf Rösing was one of a small number of chosen personnel who were detached to foreign navies to gain experience in submarines. After spending two years at the Unterseebootsabwehrschule, Hans-Rudolf Rösing, recently promoted Kapitänleutnant, was given his first submarine command when he commissioned the new U-11.

After two years in this small Type IIB coastal submarine, he took command of U-35, a larger Type VIIA ocean-going boat. In 1937 Hans-Rudolf Rösing was given command of another Type IIB, U-10, and assigned to the Torpedoerprobungskommando, responsible for the testing of new torpedo types. After a year in this post he was appointed commander of 5th U-boat Flotilla, Flotille Emsmann at Kiel.

July 1939 saw Hans-Rudolf Rösing promoted to Korvettenkapitän. Following a short spell of duty on the staff of the Befehlshaber der U-boote (Karl Dönitz, qv), Hans-Rudolf Rösing was posted to command 7th U-boat Flotilla at Kiel. This command lasted until 21 May 1940, When he too over the Type VIIB boat U-48 from her highly successful previous commander, Herbert Schultze. In the course of his two war patrols with U-48, Hans-Rudolf Rösing showed himself to be as capable a commander as he was a staff officer, sinking 12 ships totalling over 60,000 tons, and earning himself the U-boat War Badge, Iron Cross First Class and Knight's Cross of the Iron Cross.

Hans-Rudolf Rösing left U-48 in December 1940, and was appointed liaison officer to the Italian submarine force operating out of Bordeaux in occupied France. After some months he was given command of 3rd U-boat Flotilla, but in August 1941 returned to the staff of the Befehlshaber der U-boote. In July 1942, Hans-Rudolf Rösing was appointed as FdU West (Führer der U-boote West), with headquarters in both Paris and Angers he was responsible for all boats committed to the Battle of the Atlantic, and thus a great majority of the entire U-boat fleet. In February 1943 he was promoted to Fregattenkapitän, and one mother later to Kapitän zur See. He remained as FdU West until autumn 1944, when the Allied liberation of France forced the Kriegsmarine to transfer the remaining boats of 2nd and 7th U-boat flotillas to bases in Norway, Denmark, and northern Germany.

After the German surrender in May 1945, Hans-Rudolf Rösing spent about a year in British captivity before being released. He subsequently joined the post-war Navy, and was given command of German naval units operating in the North Sea (Marine-Abschnittskommando Nordsee), and later Military District I, rising to the rank of Konteradmiral. He retired from active service in 1965, having added to the Bundesverdienstkreuz (Federal Service Cross) to his wartime decorations. He died on 16 December 2004, at the age of 99.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources