Facebook

Wednesday, 4 March 2015

Hans von Davidson

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 4 September 1904 in Koblenz.
Died:

Ranks:
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Leopard
Takes command on October 1935
Ends command on October 1937

Richard Beitzen
Takes command on November 1939
Ends command on January 1943

Personal Information:

Hans von Davidson was born on 4 September 1904 in Koblenz and was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Fregattenkapitän and went on to command the following Leopard and Richard Beitzen

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources