Facebook

Wednesday, 25 March 2015

Heinrich Peter-Pirkham

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Kondor
Takes command on September 1942
Ends command on December 1943

Z33
Takes command on March 1945
Ends command on May 1945

Personal Information:

Heinrich Peter-Pirkham was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Fregattenkapitän and went on to command the following Kondor and Z33.

Heinrich Peter-Pirkham took command of the torpedo boat Kondor on September 1942 and remained in command until December 1943, Heinrich Peter-Pirkham was then transferred to the destroyer Z33 on March 1945 until May 1945.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources