Facebook

Tuesday, 10 March 2015

Hugo Heydel

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:


Commands:
3. Räumbootsflottille
Takes command on May 1939
Ends command on April 1940

3. Räumbootsflottille
Takes command on April 1940
Ends command on November 1940

Personal Information:

Hugo Heydel was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Kapitänleutnant and went on to command the following 3. Räumbootsflottille.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources