Facebook

Monday, 9 March 2015

Lutz Gerstung

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Wolf
Takes command on February 1938
Ends command on January 1940

Friedrich Eckoldt
Takes command on August 1942
Ends command on December 1942

Personal Information:

Lutz Gerstung was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Korvettenkapitän and went on to command the following Friedrich Eckoldt and Wolf

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources