Facebook

Wednesday, 4 March 2015

Oswald Duch

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 16 July 1915 in
Died: 25 January 2000 in

Ranks:
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:


Commands:
16. Räumbootsflottille
Takes command on October 1944
Ends command on May 1945

Personal Information:

Oswald Duch was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Kapitänleutnant and went on to command the following 16. Räumbootsflottille.

Oswald Duch joined German Navy as a cadet in 1937. He served on minesweepers and was a lieutenant commander of R 43 which was in the 4th Räumbootsflottille which was operational in the North Sea .

In October 1944 he was promoted to lieutenant in command of the 16th Räumbootsflottille in the Netherlands.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources