Facebook

Monday, 2 March 2015

Svetozar Borojevic von Bojna

Svetozar Borojevic von Bojna

Career:

Branch: Kaiserliche Heer
Born: 13 December 1856 in Umetic, Croatian Military Frontier, Austrian Empire (today's Croatia)
Died: 23 May 1920 in Klagenfurt, First Austrian Republic (today's Austria)

Ranks:
Generalfeldmarschall
Generaloberst
General der Infanterie 1913
Generalleutnant 1908
Generalmajor 1904
Oberst 1897
Oberstleutnant
Major
Hauptmann
Oberleutnant 1878
Leutnant 1875
Fähnrich

Decorations:
Military Merit Cross,
Cross of the Order Star of Romania,
Persian Order of the Sun and the Lion,
Order of the Iron Crown,
Knights' Cross of the Order of Leopold,
Military Order of Maria Theresa

Commands:

Personal Information:

Borovic von Bojna during the Great War was commander of the Austrian 3rd army operating in the region of the Central Carpathians in April 1915. He took part in August von Mackensen's offensive in Galicia beginning with the Dunajetz battles in May 1915 but was soon transferred to the italian front. In 1917 he was in chief command of the Austrian forces on the line of the Isonzo and later on the Lower Piave. In January 1918 he succeeded the archduke Eugene in supreme command of the Austrian armies and became field marshal in February. He died at Klagenfurt, May 1929.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources