Facebook

Monday, 13 April 2015

Alfred Friedrich von Tirpitz

Alfred Friedrich von Tirpitz

Career:

Branch: Kaiserliche Marine
Born: 19 March 1849 in Brandenburg near Küstrin, Poland.
Died: 6 March 1930 in Ebenhausen near Munich Germany.

Ranks:
Großadmiral
Admiral
Vizeadmiral
Konteradmiral
Kommodore
Kapitän zur See 24 November 1888
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän 17 September 1881
Kapitänleutnant 18 November 1875
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See 25 May 1872
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:

Personal Information:

Alfred Friedrich von Tirpitz was born at Kustrin, 19 March 1849 and educated at the gymnasium, Frankfort, entering the Prussian navy, 24 April 1865. Alfred von Tirpitz was Prussian minister of state in 1898 and thereafter devoted his energy to the creation of a navy capable of challenging that of Great Britain.

In 1903 Alfred von Tirpitz became grand admiral of the German navy and head of the naval staff. Shortly after the outbreak of the Great War Alfred von Tirpitz announced the submarine campaign against the Allies, but in the end disputes in Germany as to the real value of this campaign brought about his fall in March 1916.

In his retirement Alfred von Tirpitz was the active head of the Fatherland Party, which was particularly hostile to Great Britain.

Alfred von Tirpitz published My Memories, 1919 and died 6 March 1930.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources