Facebook

Wednesday, 15 April 2015

Hans-Georg Zimmer

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Wolf
Takes command on October 1933
Ends command on September 1935

Paul Jakobi
Takes command on November 1938
Ends command on February 1941

Personal Information:

Hans-Georg Zimmer and was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Fregattenkapitän and went on to command the following Wolf and Paul Jakobi.

Hans-Georg Zimmer first command was the torpedo boat Wolf on October 1933 until September 1935, which time Hans-Georg Zimmer was transferred to the destroyer Paul Jakobi on November 1938 until February 1941.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources