Facebook

Saturday, 4 April 2015

Hellmuth Strobel

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born:
Died:

Ranks:
Kapitän zur See
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Köln
Takes command on 1 March 1942
Ends command on 1 May 1942

Köln
Takes command on 1 April 1944
Ends command on 1 January 1945

Personal Information:

Hellmuth Strobel was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Kapitän zur See and went on to command the following Köln.

Hellmuth Strobel was given the command of the light cruiser Köln on 1 March 1942 and remained in command until 1 January 1945.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources