Facebook

Saturday, 4 April 2015

Reinhard Suhren

Reinhard Suhren

Career:

Branch: Reichsmarine / Kriegsmarine
Born: 16 April 1916 in Langenschwalbach, (now call Bad Schwalbach), Taunus, Germany.
Died: 25 August 1984 in Halstenbek, Hamburg, Germany.

Ranks:
Fregattenkapitän 1 June 1944
Korvettenkapitän 1 September 1942
Kapitänleutnant 1 January 1942
Oberleutnant zur See 1 October 1939
Leutnant zur See 1 April 1938
Fähnrich zur See 1 July 1936

Decorations:
Iron Cross 1939
2nd Class 25 September 1939
1st Class 25 February 1940
U-boat War Badge 21 December 1939
Knights Cross 3 November 1940
Knights Cross with Oak Leaves 31 December 1941
U-boat War Badge with Diamonds
Knights Cross with Oak Leaves and Crossed Swords 1 September 1942
War Merit Cross 2nd Class with Swords 30 January 1944

Commands:
U-564
Takes command on 3 April 1941
Ends command on 1 October 1942

Personal Information:

Reinhard Suhren was born on 16 April 1916 in Langenschwalbach, (now call Bad Schwalbach), Taunus, Germany. was a German U-boat commander in World War II. Reinhard Suhren began his U-boat career in March 1938. Reinhard Suhren spent a year as 1st watch officer on U-48 where he received the Knights Cross of the Iron Cross. In April 1941 he took command of U-564. Reinhard Suhren is credited with the sinking of 18 merchant vessels of 95,544 gross register tons (GRT), 1 war ship of 900 tons and damaged 4 merchant vessels of 28,907 GRT for which he was awarded the Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves and Swords (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub mit Schwertern).

Reinhard Suhren left the boat and became an instructor in October 1942. Reinhard Suhren then served in the 27th U-boat flotilla along with Korvettenkapitän Erich Topp. During the last year of the war Fregattenkapitän Reinhard Suhren was the Führer der U-Boote Norwegen (Leader of U-boats in Norwegian waters) and from September 1944 the Commander-in-Chief of U-boats of the North Sea.

Reinhard Suhren joined the Reichsmarine on 5 April 1935 after he had received his Abitur from the Landständischen Oberschule in Bautzen, Germany. Reinhard Suhren received his military basic training in the 2nd company (2. Kompanie) in the 2nd department (II. Abteilung) of the standing ship division (Schiffsstammdivision) of the Baltic Sea in Stralsund 5 April 1934 to 17 June 1935. Reinhard Suhren was then transferred to the school ship Gorch Fock 18 June 1935 to 26 September 1935 attaining the rank of Seekadett on 25 September 1935.

Reinhard Suhren spent a year as first Watch Officer on U-48, where he received the Knight's Cross of the Iron Cross for assisting in the sinking of 200,000 GRT of allied shipping. In April 1941 he took command of U-564, and in August 1941 he sank the British corvette HMS Zinnia. In May 1942 he sunk the Mexican oil tanker Potrero del Llano. The sinking of this ship, compounded with U-106's attack on another tank, the Faja de Oro, would bring Mexico to declare war on the Axis powers.

During October 1942 he left the boat and became an instructor. Later he served in the 27th U-boat Flotilla along with Korvettenkapitän Erich Topp. During the last year of the war the newly appointed Fregattenkapitän Reinhard Suhren was Führer der U-Boote in Norwegian waters and from September 1944 for the North Sea.

Reinhard Suhren parents and sister committed suicide in 1945, after failing to escape from the Sudetenland.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources