Facebook

Wednesday, 15 April 2015

Robert Weber

Career:

Branch: Kriegsmarine
Born: 14 January 1905.
Died: 12 November 1944.

Ranks:
Kapitän zur See
Fregattenkapitän
Korvettenkapitän
Kapitänleutnant
Oberleutnant zur See
Leutnant zur See
Oberfähnrich zur See
Fähnrich zur See

Decorations:

Commands:
Tirpitz
Takes command on 4 November 1944
Ends command on 12 November 1944

Personal Information:

Robert Weber was born on 14 January 1905 and was a serving member of the Kriegsmarine during World War II and managed to attain the rank of Kapitän zur See and went on to command the following Tirpitz.

Robert Weber was given the command of the battleship Tirpitz on 4 November 1944 and remained in command until 12 November 1944.

Gallery:

Other: Personnel
Articles:

Sources:

For a complete list of sources